+strona główna     +dodaj do ulubionych    Riesengebirge Dziś są imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
Karkonosze  -  noclegi, kwatery, agroturystyka, mapa

        Pasma górskie
Rudawy Janowickie
Lokalni producenci siłą Karkonoszy
Skocznie narciarskie w Karkonoszach

Fotki z lotu ptaka
     LINKI
Karpacz kwatery
Polanica Zdrój
Karpacz noclegi
Karpacz kwatery
Agroturystyka
szklarska poręba
jelenia góra ogłoszenia
Zakopane
Zakopane, polen

Online: (1)

Imprezy

Kalendarium imprez Karkonosze

Wystawa: Janina Peikert. Klimaty ginących mateczników.
miejsce: Galeria Pod Brązowym Jeleniem, ul. 1 Maja 60, Jelenia Góra
godziny: 16:00
organizator: JCK, Miasto Jelenia Góra
Impreza odbywa się :2017, w miesiąc (u)(ach): Kwiecień
W dniach : 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Batumskie mateczniki to sąsiedzkie wspólnoty, z których każda zamieszkuje jedną starą, niewielką kamienicę i jej prowizorycznie dobudowane oficyny. Wewnętrzna przestrzeń domu kreowana jest nie przez projekty, trendy czy mody, a jedynie przez życie. Cała ona służy życiu wspólnoty i jest modelowa przez codziennie zmieniające się potrzeby. Każdego dnia ta swoista scenografia komponowana jest przez którąś z kobiet rozwieszających pranie. Czy myślą przy tym o efekcie estetycznym? Raczej nie, ale każda robi to starannie, zgodnie z własnym rytuałem, w ściśle ustalony sposób zagospodarowując swój bieliźniany sznur. 
Plastyczny zapis historii domostwa wyznaczanej przez kolejne remonty, naprawy, przeróbki i dobudówki to trwałe ślady na ścianach budynków i plątanina kabli żyjąca w zgodzie z pajęczyną linek, sznurków, tasiemek do wieszania prania. Stare meble zyskują tu użyteczne przedłużenie życia a troskliwie pielęgnowane rośliny doniczkowe starają się dodać choć trochę atmosfery ogródka. Gdy tylko brama jest dostatecznie szeroka a podwórze nieco większe, często dzięki wyburzeniu oficyn, przestrzeń bezwzględnie zawłaszczają samochody – nowi pupile mieszkańców. To nieomylny zwiastun zagłady urokliwych klimatów spokojnego i pełnego prostoty życia.

Janina Peikert - ur. w 1944 roku. Absolwentka fizyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2000 roku założyła w KPSW w Jeleniej Górze Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku i prowadzi go do dnia dzisiejszego. Od kilkudziesięciu lat jest zapaloną podróżniczką - była już w ponad 60 krajach, na sześciu kontynentach m.in. w Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Nepalu, Indiach, Chinach, Japonii, Korei, Kambodży, Wietnamie, Tanzanii, Kenii, Australii, Nowej Zelandii. Fascynują ją niezwykłości rzeczy pozornie zwyczajnych i napotkani ludzie. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło w pasję prezentacji cudowności elementów przyrody i świata.
W swoim dorobku ma 23 wystawy indywidualne. Wzięła też udział w ponad 50 wystawach zbiorowych.
Od roku 2007 jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2012 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
 Wstęp wolny