+strona główna     +dodaj do ulubionych    Riesengebirge Dziś są imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny
Karkonosze  -  noclegi, kwatery, agroturystyka, mapa

        Pasma górskie
Rudawy Janowickie
Lokalni producenci siłą Karkonoszy
Skocznie narciarskie w Karkonoszach

Fotki z lotu ptaka
     LINKI
Karpacz kwatery
Polanica Zdrój
Karpacz noclegi
Karpacz kwatery
Agroturystyka
szklarska poręba
jelenia góra ogłoszenia
Zakopane
Zakopane, polen

Online: (2)

Imprezy

Kalendarium imprez Karkonosze

Rajd Arado
miejsce: Wzgórze Kościuszki, Time Gates, ulice Jeleniej Góry
godziny: 11:00-22:00
organizator: Arado Fabryka Historii
Impreza odbywa się :2019, w miesiąc (u)(ach): Maj
W dniach : 2
RAJD ARADO 2019
2 maja - Jelenia Góra - Wzgórze Kościuszki
 
Program:
od godz. 10.00 – Zwiedzanie podziemi Time Gates-Wrota czasu.
godz. 11.00 – Przyjazd kolumny rajdowej na Wzgórze Kościuszki.
godz. 12.00 – Początek pikniku historyczno-rodzinnego na Wzgórzu Kościuszki:
·         Otwarte muzeum techniki wojskowej.
·         Prezentacja grup uczestniczących w Rajdzie.
·         Muzyka i narracja historyczna.
godz. 15.00 – Widowisko batalistyczne p.t.: „Ostatni czworobok”.
godz. 17.00 – Zakończenie pikniku i wyjazd kolumny rajdowej do Łomnicy.
godz. 22.00 – Powrót kolumny rajdowej do Jeleniej Góry – wieczorny przejazd ulicami miasta.

Polscy żołnierze zdobędą Hirschberg, czyli Rajd Arado ponownie w Jeleniej Górze
Historyczne pojazdy, mundury, broń hukowa i widowiskowe efekty pirotechniczne, to wszystko w majówkę czekać będzie na mieszkańców i gości Jeleniej Góry.

Największe w Europie Środkowej wydarzenie historyczno-edukacyjne – „Rajd Arado” po raz dziewiąty przemierzać będzie Dolny Śląsk. Na szlaku uczestników, co stało się już tradycją, nie zabraknie naszego miasta. Co więcej, Jelenia Góra w tym roku stanie się rajdowym centrum.

- Jesteśmy gotowi zabrać państwa w prawdziwą wyprawę w przeszłość. To właśnie stąd, codziennie od 1 do 4 maja wyjeżdżać będzie kolumna historycznych wozów militarnych. Rekonstrukcyjna wojna o Karkonosze rozpocznie się już niebawem, rzecz jasna po to, by przypomnieć o prawdziwych bohaterach tamtych dni – żołnierzach Wojska Polskiego - mówi Jarosław Bona z Arado Fabryki Historii, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Udział w tegorocznej edycji „Rajdu Arado” zapowiedziała blisko setka pasjonatów historii z Polski oraz Czech. Dzięki nim w plastyczny sposób będzie można zobaczyć jak mogły wyglądać ostatnie dni niemieckiego miasta Hirschberg. W tle pokazów i inscenizacji znajdą się tajemnice III Rzeszy – zrabowane w okupowanych krajach złoto, dzieła sztuki czy tajna broń. Osią narracji stanie się powrót przez Sudety polskiego I Korpusu Pancernego i związane z tym faktem, działania dywersyjne pohitlerowskiego podziemia – Werwolfu wspieranego przez specjalny oddział Waffen-SS.

Ozdobą przedsięwzięcia będą pojazdy militarne. W tym roku na ulicach Jeleniej Góry zobaczymy między innymi samochód pancerny Sd.Kfz. 222, samochody ciężarowe Steyr 1500 oraz GAZ-51, słynne amerykańskie Dodge i Jeepy używane masowo również przez żołnierzy z orzełkami na czapkach czy terenowego Volkswagena Typ 82. Po raz pierwszy jeleniogórzanie będą mieli szansę przyjrzeć się strzelającej armacie 7,5 cm Infanteriegeschütz 37, które przybędzie na rajd z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Niebo patrolować będzie myśliwiec Luftwaffe.
Główne działania na terenie Jeleniej Góry zaplanowano na czwartek, 2 maja.
Tego dnia zapraszamy na piknik rodzinno-historyczny na Wzgórzu Kościuszki połączony ze zwiedzaniem Podziemi Time Gates - Wrota Czasu.

Dokładnie nad nimi, o godz. 15.00 rozpocznie się widowisko batalistyczne p.t. „Ostatni czworobok”. Jego osią będzie obrona polskiej kolumny wojskowej z powiewającą przez cały czas Biało-czerwoną. W ten sposób odniesiemy się do przypadającego wówczas Święta Flagi – argumentuje nasz rozmówca. Na miejscu oczywiście zobaczyć będzie można wszystkich uczestników oraz całość militarnego parku maszynowego.
Warto zaznaczyć, że „Rajd Arado” to wydarzenie, o którym głośno nie tylko w Polsce. W związku z nowoczesną formą promowania historii, postaw patriotycznych i proobronnych, jak również walorami marketingowymi dla regionu jego organizatorów uhonorowano m.in. pierwszą nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego w plebiscycie na największe wydarzenie 2015 r. Przedsięwzięcie relacjonowane było do tej pory w kilkudziesięciu stacjach telewizyjnych, radiowych oraz licznych portalach internetowych nie tylko w regionie. W październiku 2016 r. odbyła się również premiera programu telewizyjnego, zrealizowanego przez Canal+ Discovery w ramach popularnej serii p.t.: „Powrót do przeszłości”, który skupiony był między innymi właśnie na działaniach uczestników wydarzenia na terenie Jeleniej Góry.
 
Bilety:
udział w widowisku i pikniku bezpłatny, wejście do podziemi Time Gates zgodnie z cennikiem na stronie https://timegates.pl/

LOKALIZACJA