+strona główna     +dodaj do ulubionych    Riesengebirge Dziś są imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
Karkonosze  -  noclegi, kwatery, agroturystyka, mapa

        Pasma górskie
Rudawy Janowickie
Lokalni producenci siłą Karkonoszy
Skocznie narciarskie w Karkonoszach

Fotki z lotu ptaka
     LINKI
Karpacz kwatery
Polanica Zdrój
Karpacz noclegi
Karpacz kwatery
Agroturystyka
szklarska poręba
jelenia góra ogłoszenia
Zakopane
Zakopane, polen

Online: (4)

Imprezy

Kalendarium imprez Karkonosze

Krokus Jazz Festival
miejsce: JCK, ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra
organizator: JCK
Impreza odbywa się :2020, w miesiąc (u)(ach): Październik
W dniach : 22 23 24 25
Zapraszamy do Jeleniogórskiego Centrum Kultury i Klubu „Kwadrat” na ul. Bankową na coroczne święto jazzu. Przez trzy październikowe dni podziwiać będziemy kilkudziesięciu znakomitych muzyków grających jazz na najwyższym poziomie. Za niektóre koncerty trzeba będzie zapłacić kupując bilet. Ale czekają nas też dwa koncertowe dni (sobota i niedziela) podczas których bezpłatnie od godziny 12.00 do godz. ok. 16.00 będzie można posłuchać znakomitej muzyki. Zespoły biorące udział w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” to wybrana spośród kilkudziesięciu zgłoszeń grupa 15 wykonawców prezentująca bardzo wysoki, profesjonalny poziom. Jest tradycją że uczestnicy i laureaci Krokusa to muzycy bardzo szybko zyskujący popularność, odnajdujący się w profesjonalnych i uznanych w Polsce i na świecie projektach muzycznych. Nie warto przegapić ich koncertów w Jeleniej Górze. Podobnie jak pozostałych punktów programu o których poniżej.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE I PROGRAM www.krokusjazzfestiwal.pl

XIX KROKUS JAZZ FESTIWAL 22-25 października

CZWARTEK 22.10.2020 r.

godz. 18.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
JAZZ DKF : “Ikar. Legenda Mietka Kosza” reż. Maciej Pieprzyca / 22.10 godz. 18.00
Biografia genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora Mieczysława Kosza. Film wyreżyserował Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”, „Jestem mordercą”), a tytułową rolę zagrał Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”). Na film spadł deszcz nagród, krytycy i publiczność zachwycali się kreacją Ogrodnika, uhonorowanego m.in. na FPFF w Gdyni oraz Orłem (Polska Nagroda Filmowa). W Gdyni film Pieprzycy dostał m.in. Srebrne Lwy. Rozbił też bank z Orłami, powędrowały do niego statuetki w m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyseria i zdjęcia.
Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2019
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Czas trwania: 122 min.
Wejściówki: 10 zł (obowiązują październikowe karnety DKF KLAPS)

PIĄTEK 23.10.2020 r.

godz. 20.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – bilety 90 zł

EABS/Electro-Acoustic Beat Sessions - „Slavic Spirits”

W ostatnich latach wyraźnie widoczny jest renesans sceny jazzowej, czego dowodem jest duża popularność artystów zza oceanu takich jak Kamasi Washington i kolektywu The West Coast Get Down czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy: Shabaka Hutchings, Yussef Dayes, Ezra Collective oraz Tenderlonious. Ukłon w stronę klasyki sprzed kilkudziesięciu lat w połączeniu z świeżym i aktualnym brzmieniem współczesnej muzyki miejskiej, tworzy zupełnie nową jakość. Nie ma żadnych wątpliwości. Wielu pewnie jednak powie, że to już nie jest jazz. Takim też składem jest wrocławski sextet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom, prezentując zupełnie autorskie podejście do utartych muzycznych standardów, co udowodnili na debiutanckim albumie. Na koncercie zaprezentują materiał ze swego ostatniego albumu „Slavic Spirits” – premiera maj 2020).

Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal, Paweł Stachowiak - gitara basowa
Jakub Kurek – trąbka, Olaf Węgier - saksofon tenorowy, Marcin Rak – perkusja

godz. 22.00 klub „Kwadrat” ul. Bankowa 28/30 – bilety 30 zł

VAS / BUKOWSKI / SZMAŃDA TRIO

Vas/Bukowski/Szmańda trio to nowa formacja tworzona przez trzech wybitnych muzyków: Bence Vas (organy Hammonda), Dominika Bukowskiego (wibrafon) oraz Krzysztofa Szmańdę (perkusja). Grupa powstała z inicjatywy Bence Vas, węgierskiego hammondzisty, który od niedawna na stałe zagościł w Polsce. Trio o nietypowym instrumentarium bierze na warsztat autorskie kompozycje członków zespołu przedstawiając je w zupełnie nowych aranżacjach. Każdy muzyk wnosi swój unikalny styl nadając zespołowi wyjątkowo interesujące brzmienie.

Bence Vas jest organistą grającym na Hammondzie, kompozytorem, liderem i założycielem formacji Organism powstałej w Budapeszcie w 2013 roku, Vas Bence Trio oraz Vas/Bukowski/Szmańda Trio. Bence Vas znany jest z muzyki jazzowej i współczesnej. Nagrał cztery albumy muzyczne: „Pictures of the day” (2014) i „Praise the Notes” zespołu Organism (2016), „Organic Impressions” (2017) zespołu Organism z big bandem oraz „Looked at All Aspects” (2020) z zespołami Organism i Vas Bence Trio.

Krzysztof Szmańda – Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem nagradzanej poznańskiej formacji Soundcheck.

Dominik Bukowski - Wibrafonista jazzowy, kompozytor. W 2018 i 2019 r. uznany za najlepszego wibrafonistę w Polsce w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum. Zdobywca wielu prestiżowych nagród. Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, kolejna VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI, SUFIA zaś zdobyła bardzo dobre recenzje i znalazła się w wielu rankingach najlepszych płyt jazzowych 2016 w Polsce.

SOBOTA 24.10.2020 r.

godz. 12.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – wstęp wolny

“POWIEW MŁODEGO JAZZU”

Koncerty konkursowe polskich i niemieckich zespołów jazzowych wyselekcjonowanych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Prezentacje charakteryzują się bardzo wysokim poziomem, który zachwyci każdego miłośnika jazzu. Nic dziwnego. Grający w nich muzycy to wykształceni i pomimo młodego wieku, już doświadczeni artyści, mający za sobą nagrane pierwsze płyty i występy z „Największymi” europejskiej sceny jazzowej. Bardzo szybko wielu spośród laureatów konkursu występuje na najbardziej uznanych scenach jazzowych w charakterze gwiazd (u nas też ). Dlatego z pewnością warto poświęcić chwilę, aby w sobotę i niedzielę wsłuchać się w przyszłość europejskiego jazzu.

godz. 20.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – bilety 90 zł
MARCIN WASILEWSKI TRIO – „Arctic Riff”

 Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kotntrabas oraz Michał Miskiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. To jeden z naszych skarbów narodowych i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50 rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko "... w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu jak ten. Ci muzycy zadziwiają mnie każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi ".

Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się we wzrastającym momencie swojej kariery.

W ankiecie prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego Down Beat, dwukrotnie (w 2005 i 2011 roku) został uznany za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Ma na swoim koncie wiele nagród polskich i międzynarodowych, m.in. pięć statuetek FRYDERYKA w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku (2005, 2009, 2012, 2015, 2019) oraz 4statuetki FRYDERYKA – wspólnie z kolegami z Tria- w kategorii Najlepszy Album Roku (2005, 2009, 2015 i 2019), co czyni go najczęściej nagradzanym statuetką Fryderyka muzykiem jazzowym w Polsce.

 

Arctic Riff to pierwsza kreatywna kooperacja polskiej gwiazdy jazzu, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Album Arctic Riff został nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera, a jega premiera miała miejsce 26 czerwca 2020 roku.

Joe Lovano miał dołączyć do Tria Wasilewskiego na serię wybranych koncertów, które miały odbyć sie jesienią tego roku, ale pandemia zweryfikowała wszystkie te plany. Dzięki temu mamy okazję zaprezentować polski Zespół pod kierownictwem Marcina Wasilewskiego w gwiazdorskiej obsadzie stałych współpracowników Tria Marcina Wasilewskiego: Sławka Kurkiewicza na kontrabasie i Michała Miśkiewicz na perkusji, uzupełniony o wybitnego polskiego tenorzystę Adama Pierończyka. Będzie to z pewnością wydarzenie artystyczne i nieco inne spojrzenie na muzykę, która powstała do nowego albumu Arctic Riff.

godz. 22.00 klub „Kwadrat” ul. Bankowa 28/30 – bilety 30 zł

ZAGÓRSKI/KĄDZIELA COLLABORATION   

Projekt powstał w 2016 roku z inicjatywy perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli. Muzycy po latach zbierania doświadczeń poza granicami kraju, powrócili do ojczyzny i postanowili połączyć siły, by wspólnie realizować swoje muzyczne pomysły. Mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że projekt jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy. Adam Zagórski i Maciej Kądziela zamieszkali w jednym mieście i rozpoczęli współpracę, w której wykorzystują swoje rozliczne doświadczenia i inspiracje, tworząc muzykę charakteryzującą się otwartą harmonią i ogromną ekspresją. Dzięki temu stworzyli oryginalny program prezentujący ich wspólne przemyślenia na temat muzyki improwizowanej. Do projektu zapraszają też innych muzyków z różnych krajów świata. Zespół łączy skomplikowany harmonicznie holenderski hard-bop z lekką nutą kopenhaskiej awangardy oraz wyczuwalną inspiracją polską muzyką folkową. Świadomie eksperymentują z nurtami wychodząc poza ramy współczesnej muzyki.

 

NIEDZIELA 24.10.2020 r.

godz. 12.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – wstęp wolny

“POWIEW MŁODEGO JAZZU” - opis j.w.

godz. 20.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – bilety 90 zł
LYAMBIKO – „Love Letters”

Listy Miłosne - uczucia przekształcone w dźwięk. Odkryte na nowo przez przypadek pudełko listów miłosnych, zainspirowało niemiecką piosenkarkę jazzową Lyambiko do napisania nowych piosenek i świeżego spojrzenia na standardy jazzowe, takie jak Close Your Eyes i Stardust.

- „Tak, ostatniej nocy znowu o tobie śniłem. Nie wiem już, co to było niestety, ale obudziłem się pełen radości. Rzeczywiście, nawet w ciągu dnia, kiedy moje myśli mogą uciec od mojej pracy, są z tobą. Wokół mnie krążą przeszłe i przyszłe rzeczy - błogie myśli o miłości ”.

Nie, to nie są słowa piosenki. Pochodzą z listu miłosnego napisanego w 1934 roku przez dziadka Lyambiko, niemieckiej piosenkarki jazzowej mieszkającej w Szwajcarii. Jej dwa najnowsze albumy, „Lyambiko Sings Gershwin” (2012) i „Muse” (2015), w pełni pokazują, że ta zdobywczyni nagrody Echo uwielbia wplatać wspólne motywy na swoich albumach. Inspiracją dla Love Letters było pudełko z listami miłosnymi, które przypadkowo ponownie odkryto na strychu domu rodziców jej męża. Oddzieleni od 1933 do 1944 r. odległymi miejscami pracy, a ostatecznie II wojną światową, często tylko listownie dziadkowie mogli utrzymywać kontakt, zapewniać się nawzajem o swojej miłości i wymieniać informacje o życiu codziennym.

„Pożerałam te listy w ciągu kilku dni” - wspomina Lyambiko. „To było jak czytanie powieści”. „Zaczęłam porównywać minione dni z teraźniejszością, co powiązało przeszłość z teraźniejszością i sprawiło, że postanowiłam nagrać kilka starych piosenek, które wyobrażałam sobie , że mogłyby zostać odkryte na nowy sposób. Poza tym chciałem napisać kilka nowych piosenek, które nawiązałyby do tamtych minionych emocji ”.

Rezultatem jest mieszanka oryginalnych piosenek i takich klasyków, jak „Close Your Eyes”, „Stardust” i „Someday My Prince Will Come”. W kontekście odkrytych listów opowiadają zupełnie nowe historie. Z wielką empatią wplata stare i nowe piosenki w spójną całość, która opisuje te najbardziej staroświeckie, ale aktualne emocje na dwóch różnych poziomach czasowych, ale bez patyny nostalgii.

Wraz z Martinem Auerem (trąbka), Marque Lowenthal (fortepian), Robinem Draganicem (bas) i Tilmanem Personem (perkusja), Lyambiko z powodzeniem dokonuje rzadkiego wyczynu, jakim jest sprawienie, że tajemnicze wspomnienia znikającego świata będą słyszalne dla dzisiejszych słuchaczy.

Love Letters to ponadczasowa riposta na przemijanie Twittera i Facebooka, uczucie przekształcone w dźwięk i bardzo osobista podróż w czasie - z biletem powrotnym.

godz. 22.00 klub „Kwadrat” ul. Bankowa 28/30 – bilety 30 zł
MICHALSKA / JARZMIK QUINTET

LAUREAT GRAND PRIX XVIII Krokus Jazz Festiwal

Muzycy poznali się na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Tam też narodził się wspólny projekt pianisty, instrumentalisty Adama Jarzmika i wokalistki Patrycji Michalskiej. Współpraca tych dwojga artystów spowodowała nagranie utworów ze „Śpiewnika Domowego” Stanisława Moniuszki. Dzięki zabiegom aranżacyjnym Adama Jarzmika i niezwykłym umiejętnościom wokalnym Patrycji Michalskiej moniuszkowskie pieśni zagrane w jazzowej stylistyce nabrały zupełnie nowego artystycznego znaczenia. Patrycja Michalska – od 2013 r. wokalistka Kieleckiego Big Bandu działającego przy PSM im. L. Różyckiego w Kielcach, z którym brała udział w wielu warsztatach i koncertach. Adam Jarzmik – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2015 roku pedagog tejże uczelni. Największy wpływ na profesjonalną drogę artystyczną pianisty miał okres studiów, założył on wówczas swój autorski zespół Adam Jarzmik Quintet.

Jakub Łępa – saksofonista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Czas studiów zaobfitował w szeroką działalność artystyczną oraz osiągnięcia na konkursach jazzowych w Polsce oraz za granicą.

Maciej Kitajewski – członek wielu zespołów jazzowych; największe sukcesy odniósł z zespołami Adam Jarzmik Quintet i Łukasz Kokoszko Quartet. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych.

Stefan Raczkowski – swoje muzyczne zainteresowania dzieli między współczesną muzyką poważną a muzyką improwizowaną i jazz. W 2016 roku rozpoczął studia jazzowe w konserwatorium muzycznym w Amsterdamie.LOKALIZACJA